Zwalczanie motylicy woskowej i bezpieczne przechowywanie plastrów
Zgromadzony susz pszczeli (ramki wycofane z rodzin przed zimowlą) należy chronić przed motylicą woskową. Powinno się je przechowywać w przewiewnych dobrze wentylowanych miejscach niedostępnych dla pszczół. Najlepiej gdyby były przechowywane […]
Zgromadzony susz pszczeli (ramki wycofane z rodzin przed zimowlą) należy chronić przed motylicą woskową. Powinno się je przechowywać w przewiewnych dobrze wentylowanych miejscach niedostępnych dla pszczół. Najlepiej gdyby były przechowywane w chłodniach ponieważ niska temperatura powoduje, że nie będzie się w nich rozwijać motylica. Z magazynów należy regularnie usuwać stary susz, który należy jak najszybciej przetopić tak aby nie służył jako miejsce lęgowe motylicy. Należy przeprowadzać regularne przeglądy uli i miejsc przechowywania plastrów, aby rozpoznać wczesne oznaki inwazji motylicy woskowej i podjąć odpowiednie działania. Pojawiające się larwy i kokony motylicy woskowej należy usuwać mechanicznie, ostrożnie wyjmując porażone plastry z ula (najczęściej pustego , bez pszczół) i zeskrobując lub strząsając larwy z plastrów. Skuteczne jest również opalanie powałek, dennic lub ramek wykonanych z drewna.
W celu pozbycia się wszystkich form rozwojowych motylicy woskowej z ramek z suszem można je także siarkować za pomocą spalania siarkowych pasków w kominkach, w uszczelnionym korpusie (koniecznie na zewnątrz, świeżym powietrzu), a następnie dobrze przewietrzyć te korpusy.