Zimowanie rodzin w rodni/w korpusie gniazdowym

Best practice
poland
Zimowanie rodzin w rodni/w korpusie gniazdowym


Jeśli chodzi o zimowanie pszczół, istnieją różne poglądy na temat wymaganej przestrzeni. To, czy zimują w ulach jednokorpusowych czy dwukorpusowych, zależy przede wszystkim od wielkości ula i siły rodziny. Im […]

Jeśli chodzi o zimowanie pszczół, istnieją różne poglądy na temat wymaganej przestrzeni. To, czy zimują w ulach jednokorpusowych czy dwukorpusowych, zależy przede wszystkim od wielkości ula i siły rodziny. Im mniejszy ul, tym bardziej prawdopodobne jest wybranie ula dwukorpusowego.

Pszczoły zaczynają przygotowywać się do zimy późnym latem, po zakończeniu zbiorów miodu.

Przed nadejściem miesięcy zimowych należy upewnić się, że ul jest zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak szkodniki, silne wiatry, zimno i wnikanie wody. Ważne jest, aby sprawdzić, czy żadne gałązki lub podobne przedmioty nie uderzają w ul, ponieważ mogłoby to przeszkadzać pszczołom podczas zimowego odpoczynku. Nie jest konieczne dodatkowe owijanie ula w celu izolacji termicznej w zimie. Należy również uzupełnić zapasy zimowe, aby pszczoły nie spadły z głodu.

Zimą należy unikać otwierania pni. Usunięcie śniegu i lodu z wylotów, nasłuchiwanie sygnałów akustycznych i odczuwanie ciepła w miejscu, w którym znajduje się zimowy kłąb, są dobrymi wskaźnikami tego, jak radzą sobie pszczoły.

Does the description correspond to the practice applied in your country?
28
0