Zamjena okvira sa saćem u košnici (koliko i kada)

Best practice
croatia
Zamjena okvira sa saćem u košnici (koliko i kada)


Pretpostavka dobrog gospodarenja pčelinjakom su zdrave pčelinje zajednice. Jedan od bitnih čimbenika koji značajno utječe na zdravlje pčelinje zajednice je i redovita zamjena starog i oštećenog saća. Preporuča se na pčelinjaku zamijeniti 1/3 saća godišnje, a po mogućnosti i do 50 % ukupnoga saća.

zaštitno pčelarsko odijelo
osnovni pčelarski pribor i dimilica
satna osnova
1

Držanjem jakih i zdravih pčelinjih zajednica uz relativno mladu maticu (1-2 godine starosti) praksa pokazuje da se, bez obzira na klimatske i pašne prilike, godišnje može zamijeniti saća za otprilike jedno plodište – neovisno o tipu košnice (10 LR okvira, 10 AŽ okvira, kao i kod drugih tipova košnica).

2

Poznajući biologiju pčela i razvojni ciklus pčelinje zajednice proljetno razdoblje (kraj ožujka, travanj, svibanj, početak lipnja) je najpovoljniji za zamjenu saća. Razdoblje kada se priroda budi, nektara i peluda ne nedostaje i velika je brojnost mladih pčela u dobi 12 do 18 dana koje luče vosak. Stoga to razdoblje treba najekonomičnije iskoristiti.
Dobrim gospodarenjem pčelinjakom, pčelinje zajednice će u drugoj polovici ožujka (kontinentalni dio RH) biti dovoljno jake i s dovoljnim brojem mladih pčela za prihvat okvira građevnjaka i prve satne osnove. U travnju, kada je veći dio plodišta pod leglom (više od 50%), može se pristupiti proširivanju zajednice prevješavanjem. Slikovito rečeno, „razvlačimo“ leglo kroz dva nastavka.

3

Okvire s mladoim pčelinjim leglom prevješavamo u gornji nastavak (barem dva okvira zbog, pčelama, lakšeg održavanja topline) i pored njih stavljamo sa svake strane po satnu osnovu (gornji nastavak). Ispod tih okvira s leglom u donjem nastavku isto tako stavljamo preostalo mlado leglo u „stup“, sa svake strane po satna osnova i dalje preostalo leglo.

4

Ovim zahvatom smo napravili imitaciju roja u prirodi gdje smo u sredini formirali „stup“ od mladog legla oko kojeg su satne osnove. U tom razdoblju (travanj) mlade pčele brzo grade saće i ujedno sprječavamo rojevno raspoloženje, a s druge strane nismo ugrozili zajednicu ako dođe do naglog zahlađenja i hladnih noći s obzirom da smo formirali izduženo klupko. Dakle do otprilike sredine travnja u prosječnoj pčelinjoj zajednici već je dodano 4 do 5 okvira novog saća.

6
© IVANA TLAK GAJGER
7

Pred glavnu medonosnu pašu (npr. bagrem u kontinentalnoj RH) i s obzirom na brojnost mladih pčela u tom razdoblju, možemo bez bojazni dodati u plodište još 1 do 3 nova okvira sa izgrađenim saćem, a i u medište 1 do 3 nova okvira sa satnom osnovom. Tijekom ili pred kraj bagremove paše, zajednica može, bez prevelikog opterećenja izgraditi još 1do 3 dodana nova okvira.

To je razdoblje kada uglavnom pčelinje zajednice i prestaju sa ozbiljnijom gradnjom saća, te se počinju polako pripremati za narednu sezonu.
Ovim zahvatima, bez da smo oslabili pčelinju zajednicu ili umanjili njenu proizvodnost, zamijenili smo u prosjeku od 8 do 12 okvira s novoizgrađenim saćem, a to je jedan od osnovnih preduvjeta za zdravlje i vitalnost pčelinje zajednice.

Does the description correspond to the practice applied in your country?
25
0