Proširivanje košnice za dodatni prostor pčelinjoj zajednici    

Best practice
croatia
Proširivanje košnice za dodatni prostor pčelinjoj zajednici    


Proširivanje košnice treba raditi u koracima sukladno dobu godine, pašnim i vremenskim prilikama. Ukoliko se napravi prekasno pčelinja zajednica se izroji, a ako je prerano dovodi se do usporenog razvoja zajednice. Ako u košnici ima puno pčelinjeg legla, potrebno je dodati okvire sa satnom osnovom, a ukoliko je jaka paša – to zahtjeva prazno izgrađeno saće za pohranjivanje nektara.

Primjer iz prakse: „Plodište je cijelu godinu na dva nastavka. Ako pravovremeno dodamo medišni nastavak – na matičnu rešetku, pa u bagremovoj paši još jedan, plodište će biti prostorno dovoljno veliko, naravno uz dodavanje okvira sa satnom osnovom. Taj drugi medišni nastavak, a to očekujemo u jakim pašama, postavlja se dodavanjem na vrh košnice (ne podbacivanjem). Taj nastavak sadrži tri do četiri satne osnove i ostalo prazno izgrađeno saće. Kad je predmetna paša gotova podbacujemo nastavak sa polu-praznim saćem i satnim osnovama na matičnu rešetku, a na njega se stavlja uokvirena bježalica i redom medišni/e nastavke. Rezultat je uobičajeno dobar, jer pčele napuštaju medišne nastavke i u plodištu oslobađaju saće od meda i prenose ga u nastavak iznad matične rešetke, kako bi matica mogla polagati i širiti leglo.“

NAPOMENA: pčelarska praksa se nastavlja i djelomično preklapa s praksom detaljno opisanom pod naslovom „Procjena potrebnog prostora za razvoj pčelinje zajednice“.

Does the description correspond to the practice applied in your country?
20
0