Premik čebel in/ali satov z zalego, brez vidnih znakov bolezni, v druge čebelje družine

Pri dobri čebelarski praksi je poudarjeno, da moramo biti pri čebelarskih opravilih vseskozi pozorni na zdravstveno stanje čebeljih družin. Premiki čebel s sati med družinami je v novejšem in produktivnem čebelarstvu namreč izjemno pogosta.
Pri dobri čebelarski praksi je poudarjeno, da moramo biti pri čebelarskih opravilih vseskozi pozorni na zdravstveno stanje čebeljih družin. Premiki čebel s sati med družinami je v novejšem in produktivnem čebelarstvu namreč izjemno pogosta. Okvirje z zalego največkrat zasedejo mlade čebele, »feromon zalege« pa čebele pomiri. Skoraj v vseh situacijah lahko dodajanja plodiščnih satov s čebelami drugim družinam, iz kakršnega koli razloga, izvajamo brez strahu. Čebele ne bodo nikoli ogrozile druge zalege, se med seboj borile, napadle »domače« matice ali uničile kakršne koli oblike pokritega matičnika.
Ko govorimo o odvzemu čebel in zalege iz čebelje družine, za različne namene, lahko naštejemo nekaj različnih primerov:
a) Odvzem satov z zalego skupaj z odraslimi čebelami – pred rojenjem (ustvarjanje novih družin), izdelava štarjerjev ali rednikov pri vzreji matic, izenačevanje družin pri pripravi na pašo, krepitev družin pri nastajanju matičnega mlečka, izdelava plodišč, združevanje družin, krepitev šibkejših družin – npr. pozen roj, ki se ne bi imel časa razviti do zime…
b) Odvzem le odraslih čebel – pri izdelavi plemenilčkov, ojačitvi štarter družin, izdelava suhih rojev, pri »razdiranju« družin s trotovskimi maticami…
c) Odstranitev zaleženih okvirjev brez odraslih čebel – za ohranitev feromonov zalege v močnih štartarjih, kjer odrasle čebele niso potrebne.

Običajno čebele brez kakršnih koli težav sprejemajo tako sate z zalego kot druge čebele v vseh možnih kombinacijah. V nadaljevanju so predstavljeni primeri iz prakse:
Proizvodnja matičnega mlečka:
Da bi bila čebelja družina dovolj močna za neprekinjeno proizvodnjo matičnega mlečka, jo je treba spodbuditi v pred rojilno stanje in jo v tem stanju vzdrževati v naslednjih tednih. Ker sama družina ni dovolj močna, da bi dalj časa ostala v takem stanju, jo je treba občasno (približno vsakih tri tedne) okrepiti z nekaj sati z zalego in čebelami iz druge družine. Praksa kaže, da to lahko storimo brez kakršnega koli tveganja za obstoječo družino, kadar koli, ne glede na uro dneva ali vremenske razmere. Zalego s čebelami dodajamo v mediščni del nad matično rešetko. Čebele odlično sprejemajo dodano zalego in čebele.
Izenačevanje moči čebeljih družin pred glavnimi pašami:
Ob pregledu in pripravi čebeljih družin na glavno pašo so nekatere družine šibkejše, druge pa premočne. V takšnih okoliščinah lahko brez skrbi odvzamemo 1–3 sate z zalego in čebelami iz “premočne” družine ter jih razdelimo šibkejšim družinam. Okvire dodamo bodisi v mediščni del bodisi v plodišče. Dodane čebele na zalegi ne ogrožajo obstoječe matice.
Razdelitev, krepitev družin in vzreja matic:
V času močnih paš lahko čebelar povprečni družini odvzame 1–3 sate z zalego, ne da bi jo s tem oslabil. Z odvzetimi sati in čebelami lahko ustvarimo nove družine ali jih uporabimo za druge potrebe. Ob pregledu družin postopoma odvzamemo sate z zalego in čebelami od vsake močnejše družine. Te sate zlagamo v ločen panj, namensko škatlo s primernim zračenjem. Ko se nabere približno 20 satov s čebelami in zalego, jih zapremo in prenesemo na drugo lokacijo.
Praksa kaže, da če se po pomoti prenese matica v transportno škatlo, kjer je zalega in čebele iz 10–20 različnih družin, matica nikoli ni ogrožena – čebele jo sprejmejo, kot da bi bila del popolnoma nove družine!
Takšne sate z zalego in čebelami uporabimo za katerikoli načrtovan namen – bodisi za oblikovanje novih družin, formiranje plemenilčkov, krepitev družin, proizvodnjo matičnega mlečka, obnovo starterjev s feromonom zalege ali pa jih pustimo kot bodoči starter in/ali rednik.
Krepitev starterja/rednika z odraslimi čebelami (»stresanje«):
Včasih se pojavi potreba po krepitvi starterja/rednika samo z odraslimi čebelami. Brez strahu pred ogrožanjem matičnjakov ali drugih čebel lahko s satov z zalego stresemo mlade čebele. Te so takoj sprejete, brez kakršnih koli spopadov med delavkami.
Razdiranje družin s trotovskimi maticami:
Če se odločimo, da družine z trotovimi maticami ne bomo reševali (ker ni ekonomsko upravičeno), jo lahko dobesedno razdelimo tako, da jo prenesemo nekaj metrov stran in nato iz panja izvlečemo en sat za drugim ter stresemo čebele na karton ali v travo. Dobro ohranjene sate uporabimo v drugih družinah, poškodovane (z trotovsko zalego) pa stalimo. Čebele se bodo poskušale vrniti v svojo družino, vendar se bodo, ker ni več vhoda ali je ta zaprt, postopoma pridružile sosednjim družinam. Stražarke jih brez težav sprejmejo.
Združevanje plemenilčkov:
Ob koncu sezone vzreje matic se pojavi potreba po združevanju plemenilčkov, iz katerih so bile predhodno odstranjene matice, s plemenilčkom, kjer je matica ostala. Čebele iz plemenilčkov, ki so ostale brez matice, brez težav sprejmejo drugo matico in med njimi nikoli ne pride do boja.

