Odstránenie plodu
Jednoduchým nástrojom boja proti klieštikovosti môže byť aj odstraňovanie trúdieho plodu.
Klieštik Varroa destructor preferuje trúdí plod pred robotníčím, pravdepodobne kvôli jeho dlhšiemu vývojovému štádiu, ktoré trvá o tri dni viac ako vývojové štádium robotníc. Ďalším dôvodom môže byť aj to, že mladušky navštevujú a kŕmia oveľa častejšie trúdie larvy ako robotníčie.
Táto skutočnosť nám poslúži pri tlmení klieštika V. destructor vo včelstve hneď z jari a počas leta — zásah je prakticky možné vykonať kedykoľvek, keď je vo včelstve trúdí plod, osobitne však v období od apríla do júna.
Postup:
– Po vložení stavebného rámiku treba nechať včely vystavať celý voskový plást od začiatku, aby matka kládla iba toľko vajíčok, koľko je nových buniek. Toto obmedzenie v kladení je veľmi dôležité pre zachytávanie čo najväčšieho počtu roztočov v priebehu dlhšieho časového obdobia.
– Rámik sa musí odstrániť po 24 dňoch, inak budeme rozmnožovať klieštiky.
– Ak približne raz mesačne (v apríli, máji a júni) odstránime trúdí plod na vysokom rámiku, dokážeme udržať populáciu roztočov pod hranicou poškodenia včelstva.
Pravidelné odstránenie trúdieho plodu raz za 24 dní môže znížiť počet roztočov v úli o 20 % – 25 %.
Redukciou trúdov vo včelstve prichádzame o značnú časť aj zdravých a vitálnych trúdov, potenciálne schopných oplodniť mladé matky.