Ocena skuteczności naturalnego unasieniania i rozpoczęcia składania jaj przez młode matki pszczele
Matki pszczoły miodnej (Apis mellifera) są poliandryczne i kopulują z wieloma trutniami tylko w jednym okresie swojego życia. W wieku około 5-10 dni młode matki opuszczają gniazdo w celu zaplemnienia […]
Matki pszczoły miodnej (Apis mellifera) są poliandryczne i kopulują z wieloma trutniami tylko w jednym okresie swojego życia. W wieku około 5-10 dni młode matki opuszczają gniazdo w celu zaplemnienia ich przez trutnie. Zwykle wykonują niewielką liczbę lotów orientacyjnych, trwających od kilku sekund do nawet 10 minut, w czasie których zapamiętują położenie i bezpośrednie otoczenie ula, zataczając przy tym duże kręgi wokół niego. Podobne zachowanie obserwuje się podczas oblotów młodych robotnic i trutni. Loty orientacyjne poprzedzają prawdziwe loty godowe (weselne), które są zwykle dłuższe i mogą trwać do 30 minut lub dłużej (min. 3,08; maks. 57,07), jednak matki nie pozostają poza rodziną dłużej niż jest to konieczne. Podczas kilku lotów godowych matki pszczele kopulują łącznie ze średnio 12-14 trutniami (od 6 do 26).
Młoda matka przystępuje do lotów godowych w godzinach popołudniowych, przy temperaturze do 25°C. Niektóre matki wracają do ula ze znamieniem weselnym (Fot.). Większa część znamienia to chitynowe płytki i biały śluz pochodzący od jednego trutnia, ale pokrywają je również pomarańczowe błonki pochodzące z różków narządu kopulacyjnego kolejnych trutni, które nie zdołały usunąć znamienia z poprzedniej kopulacji. Zwykle po upływie 7 dni, unasieniona matka rozpoczyna składanie jaj. Kontrolę czerwienia matek przeprowadzić należy około 14 dni od jej wygryzienia się z mateczników. Obecność jaj w komórkach (usytuowanych pionowo) świadczy o tym że matka skutecznie się unasieniła. Powinny one być ułożone w komórkach regularnie obok siebie. Obecność kilku jaj w komórce może świadczyć o tym, że matka nie wróciła z lotów godowych i w rodzinie pojawiły się trutówki.