Kako ustaviti ropanje, ko se pojavi?

Exchange
slovenia
Kako ustaviti ropanje, ko se pojavi?


V poletnem času, ko čebele v naravi ne dobijo primerne paše, le te v okolici čebelnjaka iščejo druge vire hrane. Privablja jih vonj sladkega, iskanje pa jih sčasoma pripelje tudi do zalog hrane v panjih šibkejših čebeljih družin.

V poletnem času, ko čebele v naravi ne dobijo primerne paše, le te v okolici čebelnjaka iščejo druge vire hrane. Privablja jih vonj sladkega, iskanje pa jih sčasoma pripelje tudi do zalog hrane v panjih šibkejših čebeljih družin.

© Peter Kozmus

1

Rop lahko traja od nekaj ur do nekaj dni, običajno se razširi še na sosednje panje, v končni fazi pa lahko zajame tudi celoten čebelnjak oziroma več bližnjih čebelnjakov. Prepoznamo ga po dogajanju pred in na bradi panja. Med čebelami prihaja do boja, pred panjem ležijo mrtve čebele, veliko je drobirja, koščkov voska, podnica in brada panja pa sta zaradi medu mastni. Dokler je odpor ropane družine še prisoten, roparice nemirno  obletavajo žrelo panja ter po panju iščejo odprtine preko katerih bi mimo domačih čebel prišle v notranjost. Čebele roparice v primerjavi z ostalimi panji intenzivneje izletavajo, aktivne so lahko že zgodaj zjutraj in tudi še proti večeru.

© Peter Kozmus

2

Če je ropana družina že toliko oslabljena da odpora ob ropanju ni, roparice pa v panj prihajajo v manjšem številu in manj intenzivno lahko rop poteka razmeroma neopazno in brez vidnih zunanjih znakov – govorimo o tihem ropu. Le tega velikokrat opazimo šele ko pri kasnejših pregledih najdemo oslabljene ali propadle družine, ki so brez zalog hrane.

3

Ko čebelji rop opazimo, moramo ustrezno ukrepati in ga čim  hitreje ustaviti:

– v primeru opaženega ropa v čebelnjaku, večjega stikanja čebel in na začetku brez pašnega obdobja pripremo žrela vsem družinam v čebelnjaku ali na žrela  namestimo pripomočke, ki preprečujejo rop (koridor, begalnica za žrelo).

– ko opazimo znake ropa, žrelo ropane čebelje družine takoj zapremo, da preprečimo nadaljevanje ropa. Obenem zožimo žrela pri ostalih čebeljih družinah v čebelnjaku.

– ugotovimo vzrok za rop in ga poskusimo odpraviti.

– v večini primerov bo ropana čebelja družina propadla ali bo preveč oslabljena, da bi se v nadaljevanju lahko normalno razvijala

– kadar rop ni posledica bolezni (huda gniloba), iz izropanega panja čimprej odstranimo in ometemo sate ter  jih pretalimo, drobir in mrtve čebele pa neškodljivo uničimo. Izpraznjen panj razkužimo.

V izpraznjen panj, ki je bil pravkar izropan nikoli ne vstavljamo nove (rezervne) čebelje družine, saj bi se rop nadaljeval – naselitev nove čebelje družine v takšen panj naredimo naslednjo spomlad. 

4

V kolikor je ropa posledica bolezni (sum na bolezen predstavljajo presledkasta zalega, neizležene celice zalege z vlecljivo vsebino, udrti in luknjičavi pokrovci, ostanki poapnelih bub, položaj in obarvanost ličink in bub), takoj obvestimo veterinarja VF NVI in se ravnamo po njegovem navodilu.

Does the description correspond to the practice applied in your country?
17
0