Dodawanie ramek/korpusów

Best practice
poland
Dodawanie ramek/korpusów


Przeglądy w sezonie powinno się wykonywać praktycznie przynajmniej raz na tydzień. Podczas takich wizyt ocenić należy ilość i jakość czerwiu i na tej podstawie poszerzać gniazdo rodziny pszczelej. Od kwietnia […]

Przeglądy w sezonie powinno się wykonywać praktycznie przynajmniej raz na tydzień. Podczas takich wizyt ocenić należy ilość i jakość czerwiu i na tej podstawie poszerzać gniazdo rodziny pszczelej. Od kwietnia rozpocząć można dodawanie ramek z suszem, całkowicie odbudowanych i przeczerwionych przynajmniej 1 raz. Po rozpoczęciu przez pszczoły woszczarki wypacania wosku (jest to moment “pobielania plastrów” tj. nadbudowywania świeżym białym woskiem komórek starych plastrów) można rozpocząć poszerzanie gniazd ramkami ze świeżą węzą. Początkowo poddajemy 1  ramkę z suszem lub węzą od strony czerwiu, tak aby nie ochłodzić gniazda. Gdy jest ciepło i węza jest szybko odbudowywana możemy podawać następnie po 2, a nawet więcej ramek węzy naraz, wstawiając je między czerw kryty w środek gniazda. Trzeba zaznaczyć, że dodawanie dużej liczby ramek z węzą jest zabiegiem profilaktycznym, zapobiegającym rozwojowi wielu chorób, zwłaszcza nosemozy i np. grzybicy wapiennej, a pszczoły wygryzające się się z młodych plastrów są większe i mają o 30% większą pojemność wola. Dodać należy, poszerzanie gniazd ramkami z węzą jest też jednym z zabiegów przeciwrojowym.

Technika poszerzania gniazd w ulach korpusowych jest inna. Zimowla w takich ulach przebiega zazwyczaj w jednym korpusie , na 6-8 plastrach. Po jednokrotnym lub dwukrotnym poszerzeniu korpusu do pełnej liczby ramek, należy dodać następny korpus i stopniowo przenosić do niego plastry z krytym czerwiem. W dolnym korpusie w miejsce zabranych plastrów wstawiać należy ramki z węzą. Przy pierwszej wymianie do wyższego korpusu przenosi się 2-3 plastry z czerwiem, które ustawia się nad czerwiem w dolnym korpusie, a po bokach wstawiamy ramki z woszczyną i z zapasami. Matka pozostaje w dolnym korpusie pod krata tą odgrodową. Po 8-10 dniach ponownie ramki z czerwiem krytym przenosi się do górnego korpusu a w ich miejsce wstawia ramki z węzą.

Jeżeli wiosna jest ciepła, i pierwszy korpus wypełniony, można dodać jednorazowo drugi korpus z woszczyną do którego przenosi się kilka plastrów z czerwiem z dolnego korpusu, a w ich miejsce wstawia się ramki z węzą. Jeśli chcemy całkowicie odświeżyć zimowe gniazdo, w dolnym korpusie zostawiamy tylko plaster na którym znajduje się matka, a pustą przestrzeń wypełniamy ramkami z węzą i młodym suszem. W górnym korpusie znajdą się pozostałe ramki z czerwiem i zapasami.

Does the description correspond to the practice applied in your country?
17
0