Dezynfekcja pasieki po likwidacji rodzin ze zgnilcem amerykańskim (AFB)
Tylko konsekwentne wdrażanie wszystkich środków kontroli i dezynfekcji doprowadzi do trwałego sukcesu sanitarnego! Żeby jednak jeszcze lepiej chronić rodziny pszczele przed zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi, powinno się niszczyć formy wegetatywne i […]
Tylko konsekwentne wdrażanie wszystkich środków kontroli i dezynfekcji doprowadzi do trwałego sukcesu sanitarnego!
Żeby jednak jeszcze lepiej chronić rodziny pszczele przed zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi, powinno się niszczyć formy wegetatywne i przetrwalnikowe patogenów. Mogą się one znajdować w miodzie, pierzdze, wosku oraz propolisie i są przenoszone przez pszczoły i pszczelarza. Znajdą się też na ścianach ula i jego wyposażeniu oraz na sprzęcie mającym styczność z owadami i ich produktami, także na tym znajdującym się w pracowni, służącym do pozyskiwania miodu i pyłku oraz przerobu wosku.
By zlikwidować formy przetrwalnikowe mikroorganizmów wywołujących choroby, przeprowadzamy zabiegi odkażania.
Świeżo gaszone wapno w postaci 10% roztworu używane jest do odkażania pasieczyska . Przyrządza się go gasząc 1 kg wapna 1 litrem wody i dodając jeszcze 8 litrów wody. Wapno należy zalać wodą, a nie odwrotnie. Można bowiem ulec poparzeniu przez rozpryskanie się gorącej wody.