Používajte iné zlúčeniny s nízkym dopadom na životné prostredie
Správnou voľbou dostupných preparátov na ošetrenie včiel dosiahneme nie len dobré výsledky ale zachováme aj zdravé životné prostredie.
Esenciálne oleje a ich zložky sú všeobecne známe pre svoje akaricídne účinky. Pochádzajú z rastlín, ktoré ich využívajú ako obranu voči svojim nepriateľom, a používajú sa ako alternatíva k syntetickým akaricídom na kontrolu klieštika. Ide najmä o esenciálne oleje z týchto rastlín: oregano, aníz, fenikel, klinček, eukalyptus, mäta, citrón, rasca, levanduľa, mäta, škorica, bergamot, tymián.
Pri mnohých esenciálnych olejoch však nie je známa presná akaricídna aktivita proti klieštikom Varroa, ako aj aktivita proti včelám. Je tiež známe, že mnohé éterické oleje (napr. vyššia koncentrácia klinčekového oleja) spôsobujú vysokú úmrtnosť dospelých včiel, ktorá priamo súvisí s dávkou, keďže kontrola odparovania esenciálnych olejov vnútri úľa je náročná. Ďalším dôležitým problémom je skutočnosť, že existujú veľké rozdiely v obsahu účinných látok, kde sa môže koncentrácia pohybovať od 5 do 40 %.
V poslednej dobe sa laboratórny výskum zameriava na kombinácie vyššie spomenutých rastlinných silíc. Tieto zmesi vykazujú dobré výsledky, no najefektívnejšie v boji proti klieštikovi je kombinovať využitie esenciálnych olejov s inými metódami ochrany.
Pre zaujímavosť patria medzi metódy ekologickejších metód boja s parazitmi včiel aj dravé roztoče, ktoré cielene lovia klieštika, no včelám neublížia. Je to napríklad druh Stratiolaelaps scimitus, no jeho hromadnému využitiu v praxi bráni cena a nutnosť opakovanej aplikácie.
Iným ekologickým spôsobom boja proti klieštikovi je šľachtenie a chov včiel s intenzívnym čistiacim pudom, no takáto selekcia často vedie k zhoršeniu manipulácie so včelami, nakoľko sa stávajú agresívnejšími.