Ocenjevanje čebeljih družin med pregledom
Ocenjevanje čebeljih družin je nujno, če želimo izvajati uspešno selekcijo čebel.
Kranjska čebela zahteva relativno veliko pregledov, zlasti v spomladanskih mesecih, ko ima buren razvoj in lahko hitro preide v rojilni nagon.
Priporočljivo je, da v tem času čebelje družine pregledujemo na približno 10 dni, po potrebi pa tudi pogosteje. Odvisno od razvoja, ki je posledica vremenskih razmer.
Med pregledom družin je priporočljivo, da družine ocenjujemo na različne lastnosti in si ugotovitve sistematično zapisujemo.
Priporočljivo je, da čebelar stremi k temu, da ima v svojem čebelarstvu čim boljše čebelje družine (mirne, medonosne, ne-rojive…). Zaradi tega je potrebno lastnosti družin sistematično spremljati/ocenjevati in si zapisovati ugotovitve na način, da imamo konec čebelarske sezone podatke, ki nam služijo za odbiro družin.
Čebelarji se lahko do določene mere sami odločimo, katere lastnosti so nam bolj pomembne, v večini primerov pa si želimo imeti zdrave, mirne in medonosne čebele. Ob tem je ključno tudi to, da čebele izkazujejo lastnosti kranjske čebele, saj je kranjska čebela v Sloveniji zaščitena čebelja podvrsta.
Če smo se odločili za spremljanje čistosti, mirnosti, medonosnosti in zdravstvenega stanja čebele si za ta namen pripravimo panjske liste oz. mobilno aplikacijo, ki nam bo omogočala najlažji vpis in enostavno pregledovanje zapisanih lastnosti. Poleg tega se moramo odločiti tudi za ocenjevalno skalo (ocene od 1 do 4, pri čemer 1 pomeni zelo slabo, 4 pa odlično) s katerimi bomo ocenjevali lastnosti.
Družine lahko ocenjujemo ob vsakem pregledu, minimalno pa 2 krat v čebelarski sezoni. Za ocenjevanje si izberimo lep sončen dan. Pomembno je tudi, da vse čebelje družine ocenimo na isti dan. Donosnost ocenjujemo ob točenju medu, najbolje, da s tehtanjem iztočenega medu iz vsake čebelje družine, lahko pa tudi z zapisovanjem števila iztočenih satov.
Konec sezone vse zabeležke skrbno pregledamo in ugotovimo, katere družine so prejele najvišje ocene. Te družine si označimo in jih naslednje leto uporabimo za vzrejo novih matic.