Zamjena matica u zajednicama jako invadiranih varoozom i/ili slabog higijenskog ponašanja
Potreba za dodavanjem mladih zdravih matica javlja se u slučajevima razrojavanja (stvaranja novih zajednica) i kod zamjene stare ili loše matice.
Mladu maticu koja je u kavezu s nekoliko mladih pčela pratilja (6 do 10 pčela radilica) poželjno je staviti u novu pčelinju zajednicu u što kraćem roku – od nekoliko dana do desetak dana. Kavez s maticom i pratiljama poželjno je držati na sobnoj temperaturi, po mogućnosti u tamnijem prostoru te povremeno svakih par dana osvježiti s kapi vode (nije nužno). Isto tako treba paziti da kavez ima dovoljno zraka, nikako ne bi trebao biti izravno izložen suncu niti izložen naglim promjenama temperature, a niti jakim mirisima i dimu. Svi ti čimbenici mogu utjecati na kvalitetu i prijem matice u novoj pčelinjoj zajednici.
Preporuka je da se u sljedećim slučajevima nikako ne dodaje matica u zajednicu jer postoji velika vjerojatnost od njenog neprihvaćanja i posljedično njenog gubitka.
To su slučajevi:
– kada su u zajednici prisutni matičnjaci,
– prisutna matica – bilo oplođena ili neoplođena,
– prisutne lažne matice i
– kada se radi o bezmatku.
Kada se radi o zamjeni stare ili loše matice postupak je sljedeći:
Polako, uz čim manje dima, bez suvišnog lupanja nastojimo pronaći maticu u zajednici. Po potrebi krenemo od jednog kraja košnice vadeći okvir po okvir, tražeći maticu na pojedinom okviru i odlažući okvire na stranu do pronalaska matice.
Po pronalasku matice, potrebno ju je ukloniti. Jedan od načina je da ju prstima stisnemo i ubacimo u dimilicu kako bi u potpunosti uklonili miris njenih feromona (nikako usmrćene matice ne bi trebalo bacati po pčelinjaku jer to zbunjuje ostale pčele te se one okupljaju na tom mjestu).
Zatim vratimo sve okvire u košnicu istim redoslijedom kako smo ih i vadili. Potrebno je zapamtiti (obilježiti) dva susjedna okvira gdje je bilo barem nešto prisutnoga legla – to je zona gdje ćemo umetnuti kavez s novom pčelinjom maticom. Dakle, u zoni legla, između dva okvira stavljamo novu mladu sparenu maticu u kavezu zajedno s pčelama pratiljama. Tu radnju obavljamo odmah, bez vremenskog odmaka. Slikovito rečeno: trenutna zamjena matica „staro za novo“.
Matica se stavlja između legla (ne na satonošu) kako bi kontaktna površina kaveza nove matice i pčela koje se mogu približiti novoj matici bila čim manja – samo po rubovima kaveza čime se daje dulje vrijeme prilagodbe jednima na druge. Radilice, hraneći se pogačom iz kaveza, kroz dva do tri dana oslobađaju maticu te ona svojim izlaskom iz kaveza počinje polagati jaja. Voditi brigu da je pristup pogači slobodan i dostupan radilicama iz zajednice. Kontrolu napraviti za sedam dana, nema potrebe ranije. Ako se primijete jaja, nema potrebe za daljnjim traženjem matice.
Po stavljanju matice u zonu legla, preporuka je staviti barem ½ kg pogače na satonoše kako bi zajednici smanjili stresnu situaciju i povećali vjerojatnost prihvata nove matice.
Ako je moguće cijeli proces odraditi sredinom lijepog, mirnog dana kada je većina izletnica van košnice u potrazi za hranom. Mlade pčele, koje su u košnici, najviše u zoni legla, puno lakše prihvaćaju novu maticu nego starije pčele.
Za takvu zajednicu, ako je zamjena uspješna, trebati će neko vrijeme (mjesec i pol dana i više) za primjećivanje određenih promjena. Potrebno je da “odumru” radilice stare loše matice, te da polako zajednicu preuzmu pčele nove mlade matice poželjnog genetskog materijala.
U želji da ubrzamo taj proces, uz uvjet da imamo tu mogućnost, toj zajednici možemo dodati dva do tri okvira starijeg poklopljenog legla zajedno s pčelama iz zdrave i jake pomoćne zajednice. Proces dodavanja legla bilo bi poželjno odraditi dan prije zamjene stare matice s novom na način da se ti okviri dodaju s jedne i druge strane bočno, uz samo leglo u plodištu (bez ikakve bojazni da će se nešto dogoditi zajednici).
Ako se radi o jakoj invadiranosti grinjom Varroa destructor, isto tako bilo bi poželjno prije zamjene matica pčelinju zajednicu tretirati nekim od registriranih i odobrenih VMP-ova (akaricida) kako bi smanjili stres zajednici i pritisak invazije nametikom. Drugi korak u smanjenju pritiska nametničkom grinjom bio bi ponavljanje postupka tretmana VMP-om 10-ti dan nakon dodavanja nove matice u kavezu – razdoblje kada u pčelinjoj zajednici ima najmanje poklopljenog legla, a zbog prekida legla uzrokovanog zamjenom matica (opcionalno – za potpuno uklanjanje nametničkih grinja trebalo bi tada ukloniti i preostalo poklopljeno leglo jedino preostalo od stare matice).