Kako gospodariti asimptomatskim zajednicama kad je Europska gnjiloća potvrđena na pčelinjaku ili drugim zajednicama istog pčelara

Exchange
croatia
Kako gospodariti asimptomatskim zajednicama kad je Europska gnjiloća potvrđena na pčelinjaku ili drugim zajednicama istog pčelara


Kada se radi o potvrđeno bolesnim ili sumnjivim pčelinjim zajednicama na Europsku gnjiloću, moraju se poduzeti odgovarajuće preventivne mjere kako bi se spriječilo širenje uzročnika bolesti.

0

Preporuke:


Nosite jednokratne nitrilne rukavice kada radite s bolesnim ili sumnjivim pčelinjim zajednicama i pobrinite se da ih pravilno zbrinete. Ako su prilikom rukovanja s potvrđeno bolesnom pčelinjom zajednicom korištene kožne pčelarske rukavice, treba ih baciti zajedno s opremom zaražene pčelinje zajednice.


Budite izuzetno oprezni kako biste spriječili grabež iz zaraženih ili sumnjivih oslabljenih pčelinjih zajednica.

Držite onečišćenu opremu i pribor zatvorenom cijelo vrijeme dok se ne dezinficira ili zbrine kako pčele ne bi mogle uzimati ostatke meda s njih.


Dezinficirajte ili uklonite pribor i opremu koji su mogli biti onečišćeni tijekom rada s košnicama, uključujući i dimilice, te ih minimalno premještajte (ne koristiti niti na drugim lokacijama pčelinjaka).


Uklonite sav vosak, med i propolis (i druge pčelinje proizvode i hranu) iz zaraženih pčelinjih zajednica, jer bakterije mogu ostati viabilne u svim tim proizvodima.


Nikada ne hranite pčele medom ili peludom nepoznatog porijekla prije preventivnog laboratorijskog pretraživanja.


Kada je to moguće, ograničite stres pčelinjih zajednica prihranjivanjem šećernim sirupom s dodatkom vitamina.


Učestalo pregledavajte pčelinje zajednica zbog ranog prepoznavanja znakova bolesti.
 

Does the description correspond to the practice applied in your country?
8
0